logo FiS

 

Uzdrowisko, kolej Gondolowa,

Single Track, parki i place zabaw,

górskie wycieczki, chatka górzystów,

Praga, Zamek Czocha,

Jezioro Złotnickie i Leśniańskie

Reklama

 

slajd4

 

slajd5

Świeradów Zdrój

Świeradów-Zdrój miasto
i gmina uzdrowiskowa
w województwie dolnośląskim.

 

 

AnnaKremis 1 of 11zmniejszone2

 

 

AnnaKremis 7 of 11zmniejszone2

 AnnaKremis 10 of 11zmniejszone2

 

AnnaKremis 8 of 11zmniejszone2


 

NORDIC WALKING

 

Technika marszu klasycznego:

Marsz z kijkami oparty jest na naturalnej koordynacji i rytmie zwykłego marszu, czyli naprzemiennej pracy ramion i nóg: gdy lewa noga wysuwa się do przodu, to jednocześnie do przodu wysuwa się prawa ręka. Ważne jest również właściwe stawianie stóp. Stopy powinny być stawiane równolegle do kierunku marszu. Pięta dotyka podłoża jako pierwsza, potem cała stopa, a na końcu palce. Takie przetoczenie to ważny element szybkiego marszu.

 

1.Ramię, które unosi i wysuwa do przodu kijek, powinno być lekko zgięte, a kijek wbity w podłoże pod kątem około 60 stopni. Kijek jest równoległy do lini nogi zakrocznej.

2.Wykroczna noga wysuwa się do przodu i dotyka podłoża piętą, jest lekko zgięta w kolanie.

3.Dłoń puszcza rękojeść kijka i po przejściu lini bioder energicznie odpycha za pomocą pętli paska.

4.Ramię po odepchnięciu od podłoża jest wyprostowane i wysunięte do tyłu, za linią bioder.

5.Kijek stanowi przedłużenie ramienia i jest równolegle ustawiony do przeciwnej nogi.

6.Zakroczna noga jest wyprostowana, stopa wspięta na palcach i rozpoczyna odbicie od podłoża.

7.Tułów pochylony do przodu.

 

 CCI20170201 nordic walking

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

1. Kije trzymane są z przodu i wtedy nie pracują mięśnie grzbietu tylko biceps i triceps, kije mogą być trzymane z przodu jeżeli idziemy pod górę lub schodzimy z góry.

2.Dłoń nie puszcza rękojeści kijka, jeżeli będziemy trzymać mocno rekojeść to bedzie nas bolała dłoń. Dłoń powinna puścić rękojeść kijka i po przejściu lini bioder energicznie odepchnąć za pomocą pętli paska.patrz rysunek punkt 3.I po to są pętle aby się od nich odepchnąć.

3.Ciągnie się kije.

 

Potrzeba czasu aby nauczyć się poprawnie chodzić z kijami. Kij naciskamy, puszczamy i odbijamy się od petli paska i hop i wbijamy ponownie. Można spróbować z jednym kijem, potem z obydwoma.

Po chodniku chodzimy z gumową stopką, są rózne najlepiej z lekko pochyloną, jeżeli się zniszczy to można dokupić, po lesie lub drodze zciągamy gumową stopkę i zostaje grot czyli metalowe zakończenie.

 

Nordic Walking to skuteczna broń w walce z patologicznym napięciem mięśniowym oraz bólami pleców i szyi. Dzięki nordic walkingowi przywracasz sprawność swoim mięśniom i trenujesz mięśnie ramion, górnej i dolnej części pleców a nawet mięśnie brzucha i klatki piersiowej.(mięśnie które są zaangażowane: m.czworoboczny, m.obły większy, m.trójgłowy ramienia, m.najszerszy grzbietu, m.naramienny, m.piersiowy większy, m.dwugłowy ramienia, m.zębaty przedni, m.prosty brzucha).

Korzyści zdrowotne oraz przykładowe wyniki badań naukowych związane z nordic walkingiem:

- Nordic walking pozwala spalić do 46% więcej kalorii niż chód bez kijów albo jogging w umiarkowanym tempie.

- Podnosi skuteczność treningu serca i układu krążenia nawet o 22%.

- Angażuje ponad 90% mięśni całego ciała dzięki jednej formie ćwiczeń oraz zwiększa wytrzymałość mięśni ramion

(tricepsów) i mięśni górnej części pleców nawet do 38%.

- Uwalnia od bólu pleców, ramion i karku.

- Zmniejsza obciążenie stawów biodrowych, kolanowych i stóp o ok 26%.

- Zwiększa wydzielanie pozytywnych hormonów.

- Wspiera radzenie sobie ze stresem i zaburzeniami psychicznymi.

- Wypracowuje prostą postawę ciała.

Nordic walking pozwala znacząco usprawnić pod każdym względem funkcjonowanie organizmu  i jest to nieoobciążająca forma ćwiczeń fizycznych.

Nordic Walking: historia:

Nordic Walking powstał w Finlandii na początku XX wieku. Już wtedy tamtejsi narciarze biegowi wykorzystywali kije narciarskie podczas treningów w miesiącach letnich, kiedy nie było śniegu.

w 1985 roku Tom Rutlin, amerykański narciarz biegowy i certyfikowany trener narciarstwa, przeprowadził pewien eksperyment, a mianowicie: na kije narciarskie nałożył gumowe końcówki. Miało to umożliwić dodanie ruchu odpychania się - angażującego mięśnie górnych partii ciała, do sportowego chodu lub biegu po asfalcie, które z kolei wzmacniają główne mięśnie dolnych partii ciała.

Nazwa Nordic Walking pojawiła się w 1997 roku, kiedy pewien fiński producent sprzętu narciarskiego, stworzył specjalne kije do chodu sportowego z innowacyjnym systemem pasków do zapinania na nadgarstku. Paski te zaś stanowią element kluczowy dla techniki nordic walkingu, ponieważ umożliwiają chodziarzom wykonywanie wszelkich ruchów korzystnych pod względem kondycji i zdrowia.

Nordic Walking, który wyłonił się z narciarstwa biegowego, jest obecnie odrębną metodą ćwiczeń fizycznych, które są bezpieczne i skuteczne dla wszystkich, jest przyjemną aktywnością spędzania wolnego czasu.