logo FiS

 

Uzdrowisko, kolej Gondolowa,

Single Track, parki i place zabaw,

górskie wycieczki, chatka górzystów,

Praga, Zamek Czocha,

Jezioro Złotnickie i Leśniańskie

Reklama

 

slajd4

 

slajd5

Świeradów Zdrój

Świeradów-Zdrój miasto
i gmina uzdrowiskowa
w województwie dolnośląskim.

 

 

AnnaKremis 1 of 11zmniejszone2

 

 

AnnaKremis 7 of 11zmniejszone2

 AnnaKremis 10 of 11zmniejszone2

 

AnnaKremis 8 of 11zmniejszone2


 

Przed ćwiczeniami skonsultuj się z lekarzem.

1.Nie powinno się ćwiczyć jeżeli odzczuwasz gdzieś ból.

2.Ćwiczenia powinny składać się z rozgrzewki,części głównej i na koniec wyciszenie (rozciągnięcie mięśni - stretching), rozgrzewka jest po to aby rozgrzać mięśnie i uniknąć kontuzji.

3.Organizm należy przyzwyczaić do wysiłku małymi krokami np.zacząć od chodzenia po parku np.1 dzień jedno okrążenie po parku 2 dzień dwa okrążenia 3 dzień trzy okrążenia, jeżeli zaczniemy nagle biec to może nam się coś stać ponieważ wysiłek może być zbyt intensywny i jeżeli ktoś chce mieć płaski brzuch to musi poprawić całą wydolność organizmu, nauczyć się regularnie jeść i dopiero zacząć ćwiczyć ćwiczenia na brzuch.

4.Ćwiczenia z płyt są przygotowywane przez sportowców, może być za szybkie tempo, niektóre ćwiczenia mogą być nie wskazane, gimnastyka powinna być układana indywidualnie.

5. Nie rób ,,świecy", osoby które zaczynają ćwiczyć z płyt lub z instruktorem np. jogi ćwiczą świecę a jest to niebezpieczne ćwiczenie. Ćwicz bezpiecznie i rób najprostsze ćwiczenia.

ĆWICZENIE NIE WSKAZANE W DYSFUNKCJACH BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA:

   świeca:

świeca  świeca3

6. Nie machaj głową, ponieważ głowa jest ciężka i najlepiej mięśnie szyi ćwiczyć na leżąco, na plecach. Wielu instruktorów nawet narciarstwa lub w zumbie pokazuje w rozgrzewce obroty głową- nie rób tego, nie zadzieraj głowy do tyłu. Najlepsze ćwiczenia na mięśnie szyi są to ćwiczenia izometryczne stosowane w rechabilitacji.

 

7.Ćwiczenia nie wskazane przy DYSKOPATI, SKRZYWIENIU KRĘGOSŁUPA lub innych dysfunkcjach kręgosłupa:

- skrętoskłony

- skłony boczne

- ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha

- brzuszki

- skręty tułowia

ĆWICZENIA NIE WSKAZANE W DYSFUNKCJACH BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA:

    skrętoskłony:

skrętoskłony

        skłony boczne:

skłon boczny

ćwiczenie na skośne mięśnie brzucha:

skośne brzucha

skręty tułowia:

skręty tułowia

Ćwiczenie nie wskazane przy bólach w części lędźwiowej:

podnosimy tułów cały

,,Nawet zdrowy kręgosłup źle znosi ekstremalne ruchy, jakie występują w sporcie.Prawie we wszystkich dyscyplinach sportowych może dojść do ostrych uszkodzeń kręgosłupa, również zdrowego i młodego, wskutek gwałtownych zgięć czy obrotów lub z powodu złej mechaniki ciała.Ponadto, gdy w powtarzających się ruchach zgięcia następuje dodanie ruchu skrętnego, zginania bocznego i kompresji, może dojść do do rozerwnia pierścienia włóknistego i poważnego uszkodzenia krążka międzykręgowego nawet przy zgięciach mniej intensywnych"(Lennard i Crabtree, 2008; Gordon,Yang i Mayer, 1991, za: Adams, Bogduk, Burton, Dolan, 2010).

8. Brzuszki nawet na płytach są źle wykonywane, ponieważ szyja powinna się zginać tak jakbyśmy mieli pod brodą piłeczkę i chcielibyśmy ją przytrzymać. Istruktorzy i trenerzy odchodzą od brzuszków i robi się lekkie wznosy na leżąco na górną część brzucha, a na dolną może być rowerek stacjonarny.

9.Jeżeli boli cię część lędźwiowa tj. dolna część pleców to nie wolno wymachiwać do tyłu nogami np. ćwiczenia na pośladki i tylną część ud.

część ledźwiowa

10.Pływanie: z dysfunkcją kregosłupa i dla osób otyłych najbezpieczniejsze jest pływanie na plecach, z przepukliną lub silnym bólem kregosłupa pływanie może zaszkodzić możemy ewentualnie bardzo pomału rozciągać się leżąc na makaronie na plecach w basenie (jeżeli za szybko będziemy ćwiczyć to możemy zaszkodzić) przykładowe dwa ćwiczenia są w zakładce gimnastyka w wodzie.

11.Bieganie: Najlepiej biegać w butach do biegania czyli na grubych podeszwach. Dla osób otyłych odradzane jest bieganie,ponieważ bieganie za bardzo obciąża kręgosłup, odchudzanie zaczyna się od jedzenia i bieganie można zastąpić szybkim marszem.

12.Dyskopatia:nie wolno biegać, podskakiwać, ćwiczenia robić na prosto.

13. z bólami kolan ćwiczenia: wykroki, półprzysiady są niewskazane.

14. szpagat jest niewskazany.

15.ćwiczenie martwy ciąg jest niewskazane przy dyskopatii.

16.Jeżeli masz jakąś dysfunkcję kregosłupa, lub jesteś po jakimś urazie to najlepiej zapytać się lekarza lub fizjoterapeuty, czego nie można robić.

 

17. Obciążenia - za duże obciążenia np. 2kg lub 5 kg to może być za dużo i niebezpiecznie, zaczynamy od małych obciązeń dla poczatkujących nawet takie woreczki z piaskiem, dla osób początkujących nawet 1 kilo to za dużo, ponieważ osoba która zaczyna ćwiczyć nie ma gorsetu mięśniowego i może sobie pogłębić np. dyskopatię.

 

18. Ćwiczenia na taśmach np. taka taśma która jest zakładana pod nogi i bierzemy ręce do góry i rozciągamy do góry i to samo na gymsticku to najgorsze co można zrobić dla kręgosłupa, ponieważ przybliżamy do siebie kręgi i może dojść nawet do rozerwania pierścienia włóknistego i do przepukliny.

 

19.Ćwiczenia na tasmach TRH które się przymocowuje się na ścianie i się ćwiczy, przypadek prawdziwy młode zdrowe dziewczyny ćwiczyły na tym, taśmy oderwały się od ściany i upadły z ogromną siłą co spowodowało ogromny ból w szyi i przepukliny i długa rechabilitacja i po co, po co cudować.

 

20. Mięśnie dna miednicy - u kobiet  nie wskazane są brzuszki, skakanie na trampolinie, przy kichaniu przytrzymujemy brzuch ponieważ może dojśc do nietrzymania moczu.( jest zakładka o mięśniach dna miednicy na stronie i przekierowanie na stronę do pani doktor można poczytać)